28 Ocak 2017

Triklosan Denen Kimyasal

Bugün, antimikrobiyal etkili tehlikeli bir kimyasal olan triklosan (diğer adıyla 5-kloro-2- (2,4-diklorofenoksi) fenol) hakkında sizi uyarmak istiyorum.
Bu kimyasal, bazı el sabunları, bulaşık deterjanları, diş macunları, kozmetik ürünleri, kişisel bakım ürünleri, oyuncaklar, kıyafetler veya mutfak gereçlerinde kullanılır.
Triklosan, genel ABD nüfusunun %75’inin idrarında saptanmıştır. Ayrıca, dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan insanların kanlarında ve anne sütünde de tespit edilmiştir.
Triklosan bakterilerde antibiyotik direncinin artmasından sorumlu olabilir. Hayvan çalışmaları, triklosanın hormonları bozabileceğini ve karaciğer tümörlerine neden olabileceğini göstermiştir. Epidemiyolojik veriler, triklosan ve alerjik hastalıkların ilişkisini ortaya koymuştur.
Ayrıca su kaynakları, nehirler, göller atık su ve kanalizasyon yoluyla triklosanla kirlenebilir. Bu madde, alglerde, balıklarda ve deniz memelilerinin vücutlarında da bulunabilir.
FDA, bu kimyasalı reçetesiz satılan antibakteriyel el sabunlarında yasaklamıştır.
Öyle görünüyor ki, antimikrobiyal olmayan basit sabun ve su, evde kullanım için yeterli. Yukarıda sıralanan verilere dayanarak, şahsen, diğer triklosan içeren ürünleri de kullanmaktan kaçınmayı öneririm.

Diğer , ,

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir