20 Ekim 2016

Solunum Yolu Enfeksiyonlarından Korunmada Hijyen Tedbirleri

Tatil bitti, okullar açıldı, havalar soğumakta. Yavaş yavaş iç ortama kapanıyoruz. Sonbaharla beraber, solunum yolu hastalıkları da kapıda. Güçlü bir bağışıklık sistemi, infeksiyonlar dahil pek çok hastalıkla baş edebilse de, mikrobik hastalıkların bulaşmasını önleyecek önlemlerden yararlanılabilir.

Pek çok enfeksiyon hastalığında olduğu gibi, solunum yolu infeksiyonlarından korunmada da alınacak en önemli tedbirlerden biri, uygun el temizliğidir. Gün içinde her tür ortamla temas eden ellerimiz, dış ortamdaki pek çok mikrobun bize taşınmasında rol alabilir. Özellikle ortak kullanılan eşyalar, hastalıkların bulaşmasında önemlidir. Kapı kolu, elektrik düğmesi, klavye, telefon ahizesi gibi eşyalara daha önceden hasta insanların çıkartıları temas etmişse, bulaştırtıcı olabilirler. Bu yüzeylerin belli aralıklarla günlük hayatta kullandığımız temizlik malzemeleri ile temizlenmesi, korunmada etkili olabilir. Bunun dışında, her türlü ortak yüzeye temas ya da tokalaşma sonrası, ellerin ağız, burun, yüze sürülmemesi, ellerin sabunlu etkin bir biçimde iyice yıkanması uygun olacaktır. Ellerin yıkanmasının mümkün olmadığı durumlarda, el dezenfektanlarından da faydalanılabilir.

Hasta kişilere temastan kaçınılması, ev halkından biri hasta ise, hasta kişiye ait havlu, nevresim, tabak, çanak, bardak vb eşyaların ortak kullanılmaması gerekir. Hasta kişinin eşyaları ile temastan sonra da ellerin yıkanması önerilir. Yine, evin sık sık havalandırması uygun olacaktır.

Enfeksiyonlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir