20 Ekim 2016

Sigaradan Öksürüyorum Derken Bronşektazi Olabilirsiniz

Sigara öksürüğü sandığınız şikayet bronşektaziye ait olabilir

Ne yazık ki, özellikle sigara içen kişiler, öksürüğü ve balgamı sigara içmenin “normal” bir sonucu olarak kabul etmektedirler. Oysa hem öksürük, hem de balgam pek çok kronik ciddi hastalığın belirtisi olabilir. Bu hastalıklardan belki de en az bilineni, bronşektazidir.

Bronşektazi, havayollarının anormal bir şekilde ve kalıcı olarak genişlemesi anlamına gelmektedir. Bu hastalıkta etkilenen bronşların duvarında yıkım söz konusudur. Bu hastalık, boğmaca, kızamık, verem ve diğer mikrobik hastalıklardan sonra gelişebileceği gibi, bazı bağışıklık yetmezliği durumlarında, kalıtsal bazı hastalıklar nedeniyle ya da bronşların tümör, yabancı cisim vb nedenlerle tıkanması sonucu gelişebilir. Bazı romatizmal hastalıklar, iltihabi bağırsak hastalıkları ve sarkoidoz (lenf bezi büyümesi ile giden bir hastalık) gibi hastalıklar da bronşektaziye zemin hazırlayabilirler.

Öksürük ve balgam en önemli belirtileri

Bronşektazisi olan hastalar, en çok öksürük ve sürekli balgam çıkarmaktan yakınırlar. Balgam bazen çok miktarda olabilir. Nefes darlığı, balgamda kan görülmesi, sık solunum yolu enfeksiyonları da görülebilir. Enfeksiyon seyrinde balgam miktarı daha da artıp rengi koyulaşabilir. Nadiren, bronşektazi balgamsız olabilir. Buna “kuru bronşektazi” adı verilmektedir.

Sigarayı mutlaka bırakın

Tanı, hastanın belirtilerinin yanı sıra, akciğer tomografisindeki tipik bulgularla konur. Tomografide bronşların genişlemiş ve bronş duvarlarının kalınlaşmış olduğu görülür. Tedavide en önemli nokta, enfeksiyonların kontrolüdür. Gereğinde balgam kültürleri yapılarak, hekimin belirleyeceği uzun süreli bir antibiyotik tedavisi kullanılabilir. Halk arasında “zatürre aşısı” olarak da bilinen pnömokok aşısı ve yıllık grip aşısı önerilebilir. Genişlemiş olan bronşlarda biriken balgamın rahat çıkarılabilmesi için balgam söktürücüler ve solunum fizyoterapisi de faydalıdır. Tüm hastalara, kullanıyorlarsa, sigarayı bırakmaları önerilmelidir. Eğer hastalık küçük bir akciğer bölümünde sınırlı ise ve aşırı balgam, kan tükürme yakınmaları fazla ise, bu hastalıklı bölgenin cerrahi olarak çıkarılması düşünülebilir.

Bronşektazinin tanınması için öncelikle bu tanının akla gelmesi gereklidir. Her gün öksürüğü ve balgamı olan hastaların bunu sigaraya bağlayıp “masum” kabul etmemeleri, bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurmaları uygun olacaktır.

Diğer

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir