20 Ekim 2016

Nezle nedir?

Nezle, 1-2 hafta sürebilen bir solunum yolu enfeksiyonudur. Çoğunlukla sonbahar ve kış aylarında görülür. Belirtileri arasında burun akıntısı ve tıkanıklığı, hapşırık, boğaz ağrısı, öksürük, hafif ateş bulunur. Süresi 2 gün ile 2 hafta arasında değişir. Çoğunlukla, 1 haftada iyileşir. 2 haftadan uzun sürüyorsa, akla allerjik hastalık ihtimali gelmelidir.
Nezlenin tek bir etkeni yoktur; 200’den fazla virüs nezle etkeni olabilir. Bulaşma, ya havaya yayılan mikroplarla, ya da mikropların olduğu eşyalara elledikten sonra, elin gözlere/yüze teması ile olur.

Nezle, bir komplikasyon olarak kulak iltihabı ve sinüzite yol açabilir. Şiddetli sinüs ağrısı, şiddetli öksürük, balgam çıkarma, yüksek ateş, nezlenin üzerine eklenen bir bakteri enfeksiyonunu gösteriyor olabilir.

Nezle, bir bakteri enfeksiyonu olmadığı için, antibiyotiklerle tedavi edilemez. Tedavide istirahat, bol sıvı alınması, bazı gargara/sprey ya da pastiller ve belirti giderici ilaçlardan yararlanılabilir. Nezleden korunmak için mümkün olduğunca havasız ve kapalı ortamlardan kaçınmak, sık sık elleri yıkamak önerilebilir.

Enfeksiyonlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir