20 Ekim 2016

Mehmet Öz Bile Kanser Oldu

Sağlıklı yaşam gurusu Mehmet Öz’de olası bir kanser hastalığı saptanması ile ilgili o kadar çok soru aldım ki, bu konuda bir kaç satır yazmadan edemeyeceğim.

Özellikle sağlıklı yaşam için “ot gibi yaşamak” deyimini kullanan pek çok kişi, Mehmet Öz’de kötü huylu olma olasılığı bulunan bir barsak sorunu bulunmasını neredeyse keyifle yorumluyor. Sigara ve alkol kullanmayan, örnek bir biçimde sağlıklı beslenen, düzenli spor yapan Mehmet Öz bile kanser olduysa, kaderin önüne geçilmez şeklinde bir yaklaşım revaçta. Oysa, şu şekilde düşünmeli bence: Mehmet Öz bu kadar dikkatli davranmasa ve özenli yaşamasa, kimbilir, yirmili-otuzlu yaşlarında kansere teslim olacak, kimse erken yaşta kendine kanseri kondurmadığından tedavide belki de geç kalınmış olacaktı.

Ne yazık ki, hastalıklar sadece yaşam şeklimize değil, genetik alt yapımıza bağlı olarak da ortaya çıkabiliyor. Ancak ırsi olarak yatkın olduğumuz her hastalığı geçirmek zorunda değiliz. Örneğin, kalp hastasının bol olduğu bir aileden geliyorsak, sigara içmediğimiz, kilomuzu ve kolesterolümüzü dengede tuttuğumuz, gereken kontrolleri zamanında yaptırdığımızda, kalp hastası olma olasılığını belirgin derecede azaltıyoruz. Genlerimiz ne derse desin, çevresel faktörleri kontrol ederek pek çok hastalığın önüne geçmek, ya da taramalarla erken saptamak mümkün.

Öyle ya da böyle, aile öykümüz ne olursa olsun, sağlıklı yaşam için yapılacaklar listesi çok da uzun değil aslında. Sağlıklı beslenmek, doğal olmayan herşeyden uzak durmak, sigara-alkol gibi bağımlılık yapıcı maddeleri kullanmamak, mümkünse düzenli spor yapmak, hatta sporu hayatımıza sokmak (bir klasik olacak ama, asansör yerine merdiven kullanmak gibi) ve en önemlisi, stresi hayatımızdan çıkarmak… Tüm bunlara rağmen, Mehmet Öz gibi, rutin kontrolleri de unutmamak da önemli.

Diğer

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir