20 Ekim 2016

Kedi Alerjisi Nedir?

 

Sevgi yumağı küçük kedicikleri hangimiz sevmeyiz? Ne yazık ki, kediler, ev hayvanları arasında en çok alerjiye sebep olanları belki de.

Genel kanının aksine, kedinin tüylerinden çok, tükürük, idrar ve deri döküntüleri alerji yapar. Bazen de kişinin kediye alerjisi olmasa bile, kediyle temas neticesinde alerjik yakınmaları olabilir. Bu durum, kedinin tüylerine yapışmış olan polen, küf mantarı, ev tozu akarı gibi diğer alerjenlerden kaynaklanabilir.

Aslında kediden kaynaklanan alerjenler birden fazladır, ancak bunlar içinde en sık alerji yapanı “Fel d1” isimli bir proteindir. Bu alerjen, kedinin deri, yağ, tükürük ve gözyaşı bezlerinde bulunur. Oldukça yapışkandır, giysilere de yapışabilir ve böylece kedi bulunmayan yerlere taşınabilir. Kedi alerjisi olan bir kişi, kedi ile karşılaşmamış olsa dahi, kedisi olan bir başkası aracılığıyla bu alerjene maruz kalır ve alerjik yakınmaları ortaya çıkabilir.

Kedinin alerjenleri, kedi alerjisi olan kişilerde solunum yollarına girince öksürük, hapşırık, nefes darlığı, burunda kaşıntı, tıkanma veya akıntı, gözlerde kızarıklık, kaşınma ve akıntı gibi belirtilere yol açabilir, astımlı hastalarda astım krizini tetikleyebilir.

Kedi alerjisinin başlıca tedavisi, kedilerden uzak durmaktır. Ancak, kedisini aileden bir birey kabul eden bir kişi, bunu kolayca başaramayacak, kedisini büyük olasılıkla evden uzaklaştıramayacaktır. Alerjik kişi kedi ile temastan tamamen kaçınamıyorsa, hiç değilse yatak odasından kedinin uzak tutulması bir derece yararlı olabilir. Bu durumda, yatak odasının kapısı alerjenlerin girişini biraz olsun önlemek için mutlaka kapalı tutulmalıdır. Yine, kedinin ev içinde dolaşabileceği alanların kısıtlanması daha az bölgeye alerjen yayılımını sağlar.

Alınabilecek diğer önlemler arasında, kedinin belli aralıklarla yıkanması, “HEPA” (İngilizce, “High Efficiency Particulate Arrestance”, yani “Yüksek Etkinlikli Parçacık Tutulumu” kelimesinin baş harflerinden oluşan kısaltma) adı verilen özel filtreleri içeren hava temizleyici cihazların kullanımı sayılabilir. Yine, HEPA filtresi içeren elektrik süpürgeleri, kedi alerjenlerinin süzülmesinde fayda sağlayabilir.

Kedi alerjenlerinin kolayca yapışmasını önlemek amacıyla kumaş kaplı mobilyaların azaltılması, mümkün olduğunca halıları kaldırma ve yerlerin cilalanması da alınabilecek önlemler arasındadır. Halılar, sert yüzeylere göre çok daha fazla alerjen tutarlar. Evin bolca havalandırması da yarar sağlayabilir. Bunların yanı sıra, kediyle temas sonrası ellerin yıkanması, kedinin bakımı ve atıkları ile mümkünse alerjik olmayan birinin ilgilenmesi önerilebilir. Kedinin tüylerinin ev içinde değil de, dış ortamda taranması, alerjenle kaplı tüylerin ev içine dökülmesini engeller. Kedilerin tüylerine uygulanabilecek bazı alerjen azaltıcı solüsyonlar da faydalı olabilir.

Kedilerde Fel d1 adı verilen alerjenin üretimi, hormonlarla kontrol edilir. Erkek kedilerin alerji yapma olasılığı, dişi kedilere göre daha fazladır. Erkek kediler kısırlaştırıldıklarında, bu alerjenin miktarı bariz derecede azalmaktadır.

Kedi evden uzaklaştırılsa dahi, alerjenleri uzun bir süre (aylarca) evde kalabilir. Bu nedenle, kedi evden ayrıldıktan sonra, ya da daha önce kedi yaşamış bir eve taşınılacaksa, iyi bir temizlik yapılması faydalı olacaktır.

Kedi alerjisi olan kişi, kedili bir evi ziyaret edecekse, öncesinde doktor önerisiyle alerji önleyici bazı ilaçlar kullanması yararlı olabilir. Bunlar arasında ağızdan alınan alerji tabletleri, bazı burun spreyleri sayılabilir.

Kedi alerjisinden şüphelenildiğinde, deri testi ya da kan testleriyle alerji tanısı konabilir. Kedi evden uzaklaştırılamıyorsa ve yukarıdaki tedbirlere rağmen kişinin alerjisi kontrol altına alınamıyorsa, alerji uzmanınca aşı tedavisi önerilebilir.kedi_optimized-en4x

Astım ve Alerji

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir